Welcome to 2. četa 1. bataljona financijske straže "Mrcine"

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to contribute to this site by submitting your own content or replying to existing content. You'll be able to customize your profile, receive reputation points as a reward for submitting content, while also communicating with other members via your own private inbox, plus much more! This message will be removed once you have signed in.

Bobby Fisher

Arduino EDTracker ili drugo ime za skoro pa savrsen Headtracking

50 posts in this topic

~S

Hi !

Arduino EDTracker ili drugo ime za (skoro) savrsen Headtracking za borbeno djelovanje u svim uvjetima u svim igrama u kojima bi to meni zatrebalo .....(Arma 3, DCS, svi Sturm, Falcon itd..Formula 1)

Najbolje i najjednostavnije rjesenje je kupit orginal EdTracker.......10-20-40 funti i sl...i adio...*(jos uvijek je jeftiniji od TrackIR-a) iako mi jos uvijek nisu jasne stvari oko dostave i poreza iz UK 

Ja sam se odlucio za jeftiniju varijantu.....uradi sam 

Kopajuci po netu vec dugo vrijeme me zanima Edtracker vise o tome imate na linku.....http://www.edtracker.org.uk

Prednosti ovakvog Headtrackera su odmah vidljive...jednostavno je "smoother" sa puno boljom preciznoscu, lag nisam ni primjetio. Koliko sam vidio ne utjece na FPS.....i ne treba kamera..i ne trebaju diode .ne treba clip....itd...

Jako je praktican ,velicina kad se sve sklopi je otprilike kao kutija sibica (nijansu mozda vece).....ustekas u USB zalijepis na slusalice i zaboravis.

Posto se igram Arduino igrackama odlucio sam izradit isto uz sto manju cijenu.....imate masu savjeta oko te teme po netu. (Google / Youtube)

Izradio sam dva test-kompleta.....jedan nevjerojatno jeftin.....radi bolje nego sam ocekivao . ...ima drift....ali ima i center tipku pa je to zanemarivo.

Drugi koji sam izradio je "deluxe" verzija..4x skuplja od jeftilena.....jer sam kroz razgovor sa jednim starim Pajcekom / Mrcinom vlasnikom "orginalnog" Edtrackera skuzio neke nedostake koji su se na kraju pokazali zanemarivi. (isprobano)...jedina vidljiva razlika je u driftu/minimalnom gubitku zadanog centra nakon nekog vremena igranja...ali ako stavis tipku za centriranje....no prob.

Salu na stranu ali orginal je izradjen od skoro pa istih komponenti....manje vise....a Edtracker software i Opentrack je ionako besplatan..kao i sav potreban software za ovakav projekt..K.O. ?!

Minimalna arduino konfiguracija za jeftilen headtracker bi bila neka Arduino pro micro plocica sa dodatkom modula MPU 6050 *(vidi sliku 1)....cijena sa dostavom iz Kine i natpisom made in Italy za obadvoje = ~ 5 $.....lol (tesko za povjerovati)...

na to se za 3$ moze nadodati Bluetooth wireless komunikacija...sto onda opet trazi i baterije...itd...uglavnom sa zicom na USB=~5$

Varijanta dva ....ili nesto sto sam izradio za sebe....u sebi ima power....unlimited power....*(moja topla preporuka).....MPU-9250 rulz...

Temelj mojeg novog headtrackera je Leonardo Mini Pro Micro Atmega 32u4  (slika 2.) sa cijenom 9,93 $ na koji sam stavio  SPI/II2C MPU-9250 9-Axis Attitude+Gyro+Accelerator+Magnetometer(kompass) = ~5$

plus da se ne gnjavim zicama dodao sam Wireless Bluetooth HC-05 modul...za nekih ~3 $.....(za wireless hedtracking treba imat Bluetooth na MBO ili usb Bluetooth stick ..op.a..)

znaci sa baterijama i kutijom oko ~20 $..(~140kn)..max..jasno sa dostavom....iz Kine (Made in Italy).... 

Ako neko sumnja u Kinesku tehnologiju *(elektroniku) kao autor ovih redaka mozete mirno to zaboravit...Kinezi su me u roku 30 dana uvjerili da opako grijesim.

Izvor za materijal je Ebay./ Kina / ...dostava je 14~20~ radnih dana

Kao neki zakljucak na kraju sto da kazem ?.....sve varijante rade skoro savrseno, jasno igri nije kraj jer uvijek moze bolje...uglavnom kamera i diode i klipovi idu u povijest...!

Idemo dalje.........Arduino & wirelles je In !

Da ne zaboravim na kraju, svakako da ima i drugih / drugacijih rjesenja koja nisu bolja ali su daleko skuplja pa ih nisam ni spomenuo.....

Ima li ovakvo rjesenje nedostataka ? ......ima ali o tome nekom drugom prilikom....sada slijedi 100h testiranja.....u flight simovima . (sto ce mi jako tesko pasti..op.a)

P.S.

da..

treba strpljenja da se ovo izradi...i dosta citanja / googlanja / youtubiranja....ali kod prvog testa sve se zaboravi kad vidis / isprobas kako ovo radi....potpuno prirodno...bez micro-laga..zacudjujuce precizno.

P.P.S.

pitam se zasto na svim Arduino plocicama koje sam kupio iz Kine pise Made in Italy ??!

kad iste iz Italije/USA kostaju i 5x cak neke i 10X vise.....lol....

Bobby over and out !

Slika 1.                                                                                                                                       Slika 2.

*(Arduino micro / nano sa MPU-6050 3 Axis Gyroscope + Accelerometer )                                         Leonardo Mini Pro Micro Atmega 32u4

images?q=tbn:ANd9GcT2OIG9PG8u7wXmY24mEzo                                                                            images?q=tbn:ANd9GcRj_f5TnFholQb-vVfWUvs                                       

wormeaten likes this

Awards

Nažalost ne razumijem se toliko u hardver da bi si mogao ovo napraviti. Ne primaš narudžbe? Cijena naravno što god da ti odrediš

I znatiželjan sam, kada kažeš F1, na koju F1 misliš, jer sam mislio da Codies F1 igre nemaju head tracking.

Awards

2 hours ago, Džou Sisohvat said:

Nažalost ne razumijem se toliko u hardver da bi si mogao ovo napraviti. Ne primaš narudžbe? Cijena naravno što god da ti odrediš

I znatiželjan sam, kada kažeš F1, na koju F1 misliš, jer sam mislio da Codies F1 igre nemaju head tracking.

nema ti ed tracker problema sa F-1 headtrackingom....jer ga PC vidi kao Joystick pa mozes podesit komande./

isprobao sam na F-1 2013. ....ima komanda u F1 ..Look left.....Look Right = Left X axis plus Right axis...rjesava stvar bez problema...

P.S.

cijena je jasno 5 $ za jednostavni...i bar 20 $ ona druga varijanta....cekaj samo da 100% savladam teoriju i praksu..i ja sam relativno nov u tome. 

Awards

copy that, jer baš bi htio neko jednostavno riješenje za headtracking, a 6DOF mi nije više toliko važno kako ne letim avione. F1 i arma će sasvim fino funkcionirati i sa 3DOF.

Awards

~S

Alfa-Beta verzija Bobson Arduino EdTrackera u 3 varijante. ....od 5$ do 15$ ...tehnika Arduino EdTrackera je savladana i asmilirana.....ako kome zatreba pomoc u samogradnji....no prob...nek mi se javi (pijem Ozujsko)

za koji dan prelazim na rjesenje sa kutijom ....(velicina kutija sibica , mozda i manje, na slikama su radne verzije na kojima ucim ali rade savrseno svoj posao i cak mislim da sam skuzio kako poboljsati pro verziju ali o tom necu u detalje..tkz. verzija 3)

verzija 3 nije prikazana jer je Top Secret....MPU-9250 rulz

P.S. 

ako se ukaze potreba mogu napisat detaljni vodic kako napravit Arduino EdTracker za 15 min (jasno nakon nabave potrebnih dijelova).....

verzija 1.

25610125140969645180.jpg

verzija 2

15035779635012109755.jpg

92885046315907921991.png

Awards

~S

Trenutak istine.....projekt je gotov !

Stvar radi fenomenalno.! Za sada nisam nasao simulaciju u kojoj ne bi radio (preduslov je da igra podrzava joy)

na slici ispod vidi se finale utrke..Arduino EDTracker DeLuxe USB ....sa mocnim MPU-9250 

P.S.

kutijica je orginalna, pravi znalci koji su to koristili u orginalu vidjet ce nesto sto su ahm....mozda vec zaboravili a to su koristili svakodnevno ...**(hint Earplugs Made in West Germany)

P.P.S.

na slici 2 se vidi gotov Arduino EDTracker sa unikatnim nosacem za slusalice...*(opet je stradala vjesalica, jer nema Zmajice doma u svome gnijezdu...he he....)

Zakljucak:

Moj najbolji Headtracker do sada.....mogu to reci jer neki oblik headrackinga u simovima koristim vec oko 10 god. ..pa sam imao / probao sve i svasta

kao prednost bih svakako istaknuo cinjenicu da se mozes zagledat u jednu tocku bilo gdje (napr. lijevo-gore-iznad) i gledat tu tocku pola sata bez da se nesto pomakne jedan milimetar *(ljubitelji dogfighta ce znati o cemu pricam....ground attackeri isto...a i Armiraci koji nisane kroz nisan ce znati ovo cijenit...)

Jasno da necu imat mira i da Verzija 3 koja nije ovdje opisana ide dalje...imam par zamisli kako to iskemijat da bude bolje od orginala a bar duplo jeftinije...

Bobby over and out

slika 1:

58525763346361503319.jpg

Slika 2:

90730197444894480871.jpg

wormeaten and Zdravko Vjever like this

Awards

~S

Danas sam iskemijao svoju naj-manju sendvic-varijantu potpuno funkcionalnog EdTrackera  (slika 1.)

Ovo bi bio neki best buy baziran na Leonardo Pro Micro plocici kojoj je trenutna cijena 3,52$ i mocnom MPU-9250 9-Axis Attitude + Gyro + Accelerator + Magnetometer, Kompass.....kojem je trenutna cijena 3,72$.

Znaci ukupno 7,24$ sa dostavom iz Kine plus malo zice i plus USB data kabel ... i neka mini kutijica...te otprilike 20-30 minuta posla....

Sav potreban software je i dalje besplatan.

Ako neko bude ovo pokusavao doma...moze mi se javiti za pomoc...drage volje cu pokusat pomoci...

P.S. 

ovo je u rangu onog Pro...sa EdTracker sitea...(cak ni raniji Pro nisu imali MPU 9250 vec stariji MPU 9150).....jedino je software za pro bolji..nazalost.

EDTACKER BOBBY.jpg

slika 2.jpg

wormeaten and Zdravko Vjever like this

Awards

jel možeš stavit link ovde od ebay stranice odakle si to kupio, MPU-6050 3 Axis Gyroscope + Accelerometer , SPI/II2C MPU-9250 9-Axis Attitude+Gyro+Accelerator+Magnetometer(kompass) , Leonardo Mini Pro Micro Atmega 32u4 ,šta je sigurno sigurno je!

Znači ta 3, ili 2 trebam kupit, i neki usb kabel, trebali još išta?

ps kutijica zasad nije problem, nek se vide žice ko ga j...

MPU-6050 ti je prastara tehnika...MPU-9250 ti je in...ako nemas iskustva imam jedan prijedlog...

Ako si za .....ajd mi na PM posalji adresu poslat cu ti jedan gotov EDTracker ....bas mi treba jedan Beta tester...na TS-u cu ti nakon toga objasnit detalje...

ako ti se dopadne nakon testiranja..... poslije cemo se dogovorit oko kompenzacije

Tvoje je da nabavis jedan produzni USB kabel u koji ces to ustekat.....

LP..

Awards

On 12/18/2016 at 9:09 AM, Bobby Fisher said:

MPU-6050 ti je prastara tehnika...MPU-9250 ti je in...ako nemas iskustva imam jedan prijedlog...

Ako si za .....ajd mi na PM posalji adresu poslat cu ti jedan gotov EDTracker ....bas mi treba jedan Beta tester...na TS-u cu ti nakon toga objasnit detalje...

ako ti se dopadne nakon testiranja..... poslije cemo se dogovorit oko kompenzacije

Tvoje je da nabavis jedan produzni USB kabel u koji ces to ustekat.....

LP..

Bobby svaka čast!

Nisam puno čitao topic, znam o čemu se radi, a možeš li mi kratko objasnit da li taj tracking prati i translaciju ili samo rotaciju (tzv. 720 stupnjeva)?

Awards

imas video u prvom postu...ja nemam pojma kako napravit video....iskreno

a recenzije cu prepustiti nekome drugome....

evo sad imam sluzbenog beta testera iz Pajceka...cim ga opremimo i istestiramo uredjaj vidjet cemo da li je to bas tako kako sam ja zamislio....mislim meni to radi genijalno ali da li cu to uspjet prenijet na druge...to je vec druga prica..

probat cemo upogonit to na TS-u veceras...nadam se

Awards

nije uspjelo.....nazalost.....a ostali testeri nisu iz ove eskadrile....umjesto toga ja cu snimit video u DCS-u

uskoro.....

Awards

9 minutes ago, Bobby Fisher said:

nije uspjelo.....nazalost.....a ostali testeri nisu iz ove eskadrile....umjesto toga ja cu snimit video u DCS-u

uskoro.....

Šta nije uspijelo, testiranje ili tracker?

Ak trebaš još nekog profi testera koji je to već radio i zna kako se testira onda me možeš uključiti u projekt jer me ovo interesira definitivno.

Još jedno pitanje vezano uz temu. Neznam kako radi taj tvoj 6DoF i dali bi trebalo ovako nešto ali pitanje je dali je moguće kombinirati da je headtracking preko Gyra a pozicijsko preko web kamere?
Dakle 3 osi preko EDa a 3 preko kamere sve jedno s klipom ili ono najosnovnije face tracking.

Moj prvi video....ali imam i problem....iako meni u gameu sve izgleda tip-top ...kad snimim video kao da preskacu frameovi....

ko se kuzi u to svaka pomoc je dobrodosla...volio bih snimit bolji film...

u cockpitu su G-sile ON.....pa mi malo zna zanijet glavu 

Wepar Sestrunjski likes this

Awards

Jel mora biti micro USB kabel ili se može i kabel od recimo miša ili printera direktno zalemit na tracker da bude fiksni?

Bobby, jako dobro! Kad razradiš sistem za taj ED tracker, ja ću biti tvoja mušterija! :thumbup: Izgleda da radi jako dobro, a još ostaje pitanje tog napajanja.., da li je bolje bežično ili kabelom, i kako ga najbolje postaviti...

Awards

2 hours ago, Wepar Sestrunjski said:

Bobby, jako dobro! Kad razradiš sistem za taj ED tracker, ja ću biti tvoja mušterija! :thumbup: Izgleda da radi jako dobro, a još ostaje pitanje tog napajanja.., da li je bolje bežično ili kabelom, i kako ga najbolje postaviti...

pa imas orginal......jos je uvijek debelo jeftiniji od TrackIr-a

http://www.edtracker.co.uk/shop/my-basket/edtracker-pro

Ja sam napravio model bezicni bluetooth verziju ali mi se nije dopao....treba punit baterije....(80 kn su punjive..)...kupio sam bateriju od mobitela (opet 80 kn).....MBO mora imat Bluetooth *(ili moras kupit Bluetooth USB stick)...i na  kraju sve ispadne pre-veliko i pre-komplicirano, sa obavezom da ga svaki put kad hoces letjet imas napunjenog (bljak)

obicne baterije su shit i nisam se njima zamarao....(brzo se potrose) 

meni ne smeta USB kabel .....plus sam dodao prekidac On/Off ....kabel sam povukao paralelno sa kabelom od slusalica i niti ne skuzim da ga imam....upali se kad i PC...na vrhu je slusalica stalno (zalijepljen crnom sirokom izolir trakom u boji nosaca slusalica...minijaturna kutijica...i to je to.....)

vidi sliku gore...pola upaljaca za cigarete duzina i sirina upaljaca visina....2 x 3 cm manje vise...otprilike....a to se moze sakrit bilo gdje

Awards

3 minutes ago, Bobby Fisher said:

pa imas orginal......jos je uvijek debelo jeftiniji od TrackIr-a

http://www.edtracker.co.uk/shop/my-basket/edtracker-pro

Ja sam napravio model bezicni bluetooth verziju ali mi se nije dopao....treba punit baterije....(80 kn su punjive..)...kupio sam bateriju od mobitela (opet 80 kn).....MBO mora imat Bluetooth *(ili moras kupit Bluetooth USB stick)...i na  kraju sve ispadne pre-veliko i pre-komplicirano, sa obavezom da ga svaki put kad hoces letjet imas napunjenog (bljak)

obicne baterije su shit i nisam se njima zamarao....(brzo se potrose) 

meni ne smeta USB kabel .....plus sam dodao prekidac On/Off ....kabel sam povukao paralelno sa kabelom od slusalica i niti ne skuzim da ga imam....upali se kad i PC...na vrhu je slusalica stalno (zalijepljen crnom sirokom izolir trakom u boji nosaca slusalica...minijaturna kutijica...i to je to.....)

OK, al to nije 6DOF stvarčica... meni treba ta translacija kamere! Bez toga neću letiti, a ti si to složio sa šljaka! 6DOF bro!

Awards