Welcome to 2. četa 1. bataljona financijske straže "Mrcine"

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to contribute to this site by submitting your own content or replying to existing content. You'll be able to customize your profile, receive reputation points as a reward for submitting content, while also communicating with other members via your own private inbox, plus much more! This message will be removed once you have signed in.

Bobby Fisher

Arduino EDTracker ili drugo ime za skoro pa savrsen Headtracking

50 posts in this topic

6 minutes ago, Wepar Sestrunjski said:

OK, al to nije 6DOF stvarčica... meni treba ta translacija kamere! Bez toga neću letiti, a ti si to složio sa šljaka! 6DOF bro!

nije.....bas......

pseudo 6dof kojeg ti vidis kao 6dof.....nista specijalno......stvar odradjuje Opentrack (meni najbolji program po tom pitanju)

sve translacije kamere X i Y te Z radi Opentrack

Awards

Kao što sam i predpostavljao moguća je kombinacija Gyro+LED za pozicionalno praćenje. To je u osnovi PS move kontroler.

Dakle u osnovi 3 osi pokreta glave pokriva Gyro oli ti EDtracker dok pozicionalno 3 osi pokriva camera ili camere i samo jedna IR LEDica jer u osnovi netreba više za pokrivanje samo XYZ osi.
Dakle takav bi Mrcina 6DoF trecker bio u suštini kutijica Edtracker sa pinkponk lopticom na vrhu smješten isključivo na vrhu glave odnosno na nosaću slušalica. Pink Ponk loptica je ovdje difuzor koji omogućuje disperziju IR svijetla 360 stupnjeva. Dvije kamere poboljšavaju preciznost i pokrivenost prostora što je ustvari bitno samo ako Mtracker (Mrcina tracker) koristimo za VR u stilu Vive po cijeloj sobi. Za letenje i sjedenju u stolcu brijem da bi jedna kamera bila dovoljna iako i tu dvije povećavaju preciznost.

Evo i sličnog praktičnog primjera baziranom na PS move kontroleru.

Bobby!

Plavozubi Ed ako stavimo na stranu praktičnost, znači baterije, cijena ovo ono kako taj bežični radi čisto tehnički gledano, kakve su mu performanse, dali se osjeti razlika između kabla i bežićnog?

Praktičnost se da srediti ostaje samo cijena koja se ili isplati ili ne jer ipak bežićnost ima neke svoje predmosti ali je uzaludna ako imaš slušalice na kabel.

Ja imam Sony sluske bez zica i spojio sam EdTracker na baterije od slusalica....Bluetooth modul je 3-4$ ako imas Bluetooth na MBO...sve radi super.....ali ponekad zaboravim napunit slusalice i onda si...

i eto sad sam opet na Sennheiser slusalicama koje imaju 3m kabel...i zadovoljan sam...slozih mini kutijicu a kabel sam povukao paralelno sa kablom slusalica i no prob...uvijek je ustekano ....samo sam dodao prekidac on / off

Awards

Novi test Arduino uradi sam EdTrackera .....sa Bf-109K i Red Tails letacima/./

Cijena ovakvog headtrackera je ispod 10$ ......

Awards

Test najjeftinijeg EdTrackera opisanog u prvom postu....cijena za ovakav headtracking u uradi sam varijanti je nekih 5 Eura ukljucujuci i dostavu materijala iz Kine

iako koristenje istog i nije bas jednostavo zbog komplicirane varijante kalibracije.....ali uz malo truda radi OK....

Kod izrade profila pazio sam na realno moguce pokrete glave pilota....pa je to dodatak famoznom realizmu DCS okruzenja ..

wormeaten likes this

Awards

U principu u flight simovima i driving simovima pa i u ArmAi taj stvarni 6DoF ili pseudo i nema neke razlike uopće.

Ali ono što sam ja prićao na Viberu ustvari bi bilo dobro riješenje za Pimax 4Ksamo na vrh glave staviti jednu IR LEDicu u pink ponk lopticu da baca 360.
Na tom principu radi i Sony PS move kontroler. Sada ga koriste kao pozicional tracking za Pimax.

odlucio sam poceti sa Gear VR ....kupio sam danas jedan...novi zapakirani.....T-Com i VIP su nadijelili ljude sa Gear VR pa sada jeftino prodaju *(dao sam 50 eur....pola predvidjenog budgeta lol)

dopadaju mi se neke njegove prednosti........ne gnjavi PC naprimjer.....i kad mi dosadi ostane mi mob...(ako idem na opciju orginal...*(svakako cu probat)...ali to mi ne lezi i nije mi zanimljivo)

Naravno da ga mislim iskemijat da dodam Rift hardware koji sam narucio .. STM32F3 Discovery.....za 22$ .....i eto Rifta bez ekrana (*za sada)

To bi bila stvar koja vergla orginalni software......jer PC misli da si prikopcao Rift....sa svim opcijama i prednostima...imam Rift signature.. *(ima i nekih boljih rjesenja na Open source varijanti)

idemo dalje....problem ekrana treba rijesit....da bude neki bolji od orginala (iako je sa Edge mobitelom fenomenalna slika koliko sam vidio na testu)...ali to mi ubije budget X puta

zato nije opcija (mislim meni jest...ali prekoracio bi se budget od 100-150$ max).....

vec je potroseno 50 eur i 22 $.......

...ekran/mozda mob....tu sam zapeo...

P.S.

kao sto sam i mislio .......steta sto ne kuzim spanjolski ali prema videu sve mi je jasno.....odoh na Ebay China....tamo gdje su sopingirali i autori orginalnog Rifta...dodaj ovome neki dobar VR set i neki bolji ekran .....i voila

ukratko elektronika iz orginala i kopije....

STM32F103C8T6 = 5,66 $

HMC-5983 = 2,63$

MPU-6000 = 8,45$

Ekran sa elektronikom = 60$ (iako bih volio neki bolji)

Neki lijepi VR set sa 120 kutom *(Bobo VR Z4...svidja mi se ime)=~300 kn sa joy

---------total=76,70$ + VR set.....(100-350 kuna)

76,70 $ + 42,44 $=119,18 $ *(sa BoboVR Z4 setom...lol....ha ha haha ) 

jesmo li to blizu zadanog cilja ?

Druga varijanta sa STM32F3 Discovery 22$ plus 60$ plus 42,44$ = 124,44 $ (jednostavnije za izvesti par dolara skuplje)

Lik je razhebo svemirski DK-2 *(1) u 3 PM.....(steta sto mu je VR set ruzan ali danas se mogu kupit lijepi setovi za 200-300 kuna...da to izgleda kako spada)

P.P.S 

volim i Ruse i njihovu politiku siroke ruke *(oni lako dijele zapadne stvari.. recimo Runtime 0.4.4-0.8, SDK 1.6) ...

http://vrdevice.ru

Awards

Bobby ako ideš na bolji ekran onda ti je najisplativija opcija kupiti rabljeni LG G3 d855. Taj D855 ti označava najjači model koji ima ekran sa 1440p rezolucijom i 540PPI dakle bolju rezoluciju od CV1 i istu kvalitetu slike kao EDGE. Mogu se naći rabljeni preko njuškala za cca 1000Kn. To ti je najjednostavniji način za gear VR odnosno google cardboard VR jer je Gear ustvari to.

Tu su ti još i neki softwarei koje češ morat instalirat kako na PC tako i na Android a i platiti full verzije za potpuni benefit. Sada ih ima više pa treba malo i pronjuškati da vidiš koji su najoptimalniji.

Tu ti Ovan ima dosta iskustva sa Gearom.

Moj savjet ti je da nejdeš ispod 1440p jer ima 530PPI ekran.

1080p ekrani su ti oko 430PPI. To je vrlo važno zbog SDE koji se neda smanjiti bez obzira na rezoluciju i isključivo ovisi o PPI. Orijentacije radi DK2 i CV1 razlika u PPI je manja od 50 a osjetna je u krajnjem rezultatu. Ako radiš nešto bolje se fokusirati na sliku i PPI koji se pokazao kao ključna stvar za SDE.

Poanta je imaš već gotovih riješenja ala DK1 sa 1080p za cca 200 - 250$. Neznam koliko ti se to onda isplati šljakati na tome. Imaš također i polovnih DK2 ili sličnih uređaja poput OSVR 1.4 koji ima 1080p ali i 6DoF poput DK2. Dobro prouči i iskalkuliraj.

http://www.osvr.org/academia.html?utm_source=Email&utm_medium=EDM&utm_content=33&utm_campaign=OSVR_Academia_EDM

Ovo ti je CV1 po specifikacijama jedino su bolji ekrani jer podržavaju full RGB 4:4:4 chroma što dake oštriju sliku što je bitno kod uočavanja nmeta i čitanja instrumenata.

Cijena je 400€ a ako šalju u Hr to je još dodatnih cca 45E. Šalju iz Irske i nema PDVja i slično dakel cca 450€ ukupno što je cca 3375Kn. Ako iskemijaš popust od 20% to ti je onda 320€ + 45€ = 365€ što je cca 2750Kn. A imaš gotovo riješenje u rangu CV1.

Ima još nešto. Ovan je profesor u školi pa bi također mogao uzeti više komada jer na svaka dva HDK2 dobiješ jedan HDK1 1,3 gratis. Riješavaju se starih modela koje više nitko ne naručuje.

je......skuzio sam da se moze nabavit Oculus Rift DK2 Package za 150-200$.. Ebay Austria ili Njemacka....ne vjerujem da se isplati zahebavat za 100 $ razlike.....uvijek postoji shansa da zeznes stvar

stavio sam vec 3-4 ponude gdje se natjecem na Ebay-u

CV1 je osjetno skuplji...ali...

u Gear VR cu zabit nekog Samsunga koji ide u orginalu.....

Awards

6 hours ago, wormeaten said:

Jesi pogledao ove popuste za OSVR?

jesam.....moram osposobit Gear VR sada...i za sada nisam zainteresiran 

Awards

30 minutes ago, Bobby Fisher said:

jesam.....moram osposobit Gear VR sada...i za sada nisam zainteresiran 

Da razumijem, gledao sam malo njuškalo i imaš recimo LG G3 D855 za cca soma kuna. To ti je jednako dobra opcija kao Samsung. Mislim da ti je to generacija kao i S5. To su ti najjeftinije opcije. Inaće neki novi sa takvim ekranom su ti oko 2700Kn. G4 ili S6.

no thx....jesi li vidio specifikaciju?.....nece to radit na mojem Pentiumu 3.....takav trosak bi mogao biti astronomski...a nemam namjeru ispucavat lovu za PC

heir actual recommended specification however is either dual GTX 1070s, or one GTX 1080.

S6 ili S7 cu uzet i nemam prob..sa kompability..Santa Domenica ih dijeli za 100-150 kn mjesecno....iznos za zvakace......ionako sam se zazelio nekog Samsung mobitela.....kad mi ovo dosadi ostane mi bar mob...ako mi se stvar dopadne kupim DK2....nijesam neki perfekcionista ili ultra zahtjevan korisnik u gamingu.....

a samogradnja se ne gotovo pa i ne isplati..... pa ovaj DK2 se moze kupit za nekih 150-200-250 eura skoro novi sa garancijom jos..(istina rabljeni)....da mi se dalo jucer odfurat u Austriju dobio bih ga za 220 eura........

sva sreca sto dolazi nova tehnika...logika zapada je da ce stare verzije biti skoro free......tako da ce svi moci kupit to .....uskoro

samo je problem sto skoro niko ne salje/dostavlja u ovu Lijepu Nasu

Awards

12 hours ago, Bobby Fisher said:

samo je problem sto skoro niko ne salje/dostavlja u ovu Lijepu Nasu

Da a dostava je na pošti 19€ i stigne ti unutar 5 radnih dana najobičnijom pošiljkom.

1 hour ago, wormeaten said:

Da a dostava je na pošti 19€ i stigne ti unutar 5 radnih dana najobičnijom pošiljkom.

znam...kupujem stalno po Ebayu vise godina

ali kad ti prodavac ne salje u Lijepu Nasu onda ne salje.....Möglicherweise kein Versand nach Kroatien i tako 100 X

Awards

Nakon što mi je Bobby poslao jednu "lego kockicu" (opaska autora posta vezano uz improvizirano kučište u koje je ugrađen EDtracker) bio sam u prilici se već jedno mjesec dana igrati malo sa istim te vam prenosim svoje prve impresije.

Nakon početnih problema sa kalibracijom kojima još uvijek nisam utvrdio pravi razlog nakon kalibracije sve je proradilo super. Pretpostavka da možda moj USB kabel nije baš bio ok te je moguće stvarao probleme zbog kojeg nisam uspio dobiti dobre rezultate jer kad sam se našao sa Bobbyjem jednostavno je od prve proradio ali uz drugi kabel. Možda je samo trebao čuti glas od svog stvoritelja.

Uglavnom kao netko tko je naučen na 6DoF i IR clip ovo e bilo osvježavajuće iskustvo iako je ED samo 3DoF uređaj njegova preciznost i glatkoća izvedbe nadoknađuje sve nedostatke 3DoF u odnosu na 6DoF.

Jednostavno rećeno ED tako dobro radi da se IR clip ipak nemože mjeriti sa njime. Nema nikakvih prekida ako malo pretjeraš sa pokretom glave pa izađeš iz vidnog polja kamere ili slićno. Ed jednostavno radi uvijek bez obzira na brzinu pokreta tvoje glave sve registrira bez greške. Ako mu još podesimo tzv pseudo 6DoF teško je i primjetiti da ne postoji pravi 6DoF dapače čak ako se to dobro podesi dijeluje u nekim situacijama prirodnije u odnosu na pokrete glave i tijela naročito kad se čekira šestica.

Za sjedeće igre poput simulacija letenja ili vožnje čak bi ED stavio u malu prednost u odnosu na IR clip zbog toga jer nemaš potrebe za nekim velikim pozicionalnim trackingom jer sve prirodne pokrete možeš dobiti kroz pseudo 6DoF. U ArmAi čak i nemaš neke posebne potrebe za 6DoF čak bi rekao da je 3DoF za ArmAu sasvim dovoljan.

Ako sve to uzmemo u obzir i na kraju troškove recimo DIY izrade clipa i PS3Eyea i EDtreckera da sada nemam ništa mislim da bi rađe uzeo EDtrecker od 6DoF clipa. U svakom slučaju nema savršenog riješenja IR tracker ima svojih mana također jer si limitiran prostorom i kojem on funkcionira pa su ti pokreti malo ukoćeni s druge strane Gyrotracker (EDtracker) direkcionalno prati savršeno ali nekima je mana to što nema pozicionalnog praćenja. U svakom slučaju je u najmanju ruku ravnopravna riješenja za tracking pa je na vama da razmislite jel možete preživjeti bez full 6DoFa ili ne.

Nisam imao puno vremena za neko duže praćenje kroz igre ali i to ću napraviti pa očekujte nastavak ovih mojih prvih dojmova kroz recenziju u dužoj praktičnoj pripremi.